PURITO Seoul – KOREAN SKINCARE LYKOFLUTESTER

Hello #Lykofriends! 💕
Hur mÄr ni alla? Hoppas ni haft en mysig och skön helg!

Att hoppa pĂ„ en koreansk hudvĂ„rdsresa kan vara bĂ„de spĂ€nnande och övervĂ€ldigande, speciellt om du Ă€r ny i vĂ€rlden av K-beauty. Att hitta produkter som verkligen fungerar för din hud kan vara en utmaning. eller hur?😉. Vi vet alla att koreansk hudvĂ„rd erbjuder ett unikt tillvĂ€gagĂ„ngssĂ€tt för att uppnĂ„ och bibehĂ„lla en frisk, strĂ„lande hud, sĂ„ vi kan lita pĂ„ att deras produkter Ă€r genomtĂ€nkt utvalda. Det första steget Ă€r att veta vad du vill uppnĂ„ och vad din hud faktiskt behöver för tillfĂ€llet. Eftersom jag har kombinerad hy, Ă€r jag alltid pĂ„ jakt efter de bĂ€sta fuktgivande krĂ€merna och serumen.

Det hĂ€r Ă€r inte första gĂ„ngen jag provar koreansk hudvĂ„rd – jag har anvĂ€nt nĂ„gra produkter frĂ„n The Face Shop tidigare, varför jag Ă€r glad att testa denna nya Purito Seoul hudvĂ„rd.

Bra att Lyko Sverige skickade ett paket med Purito Seoul hudvÄrdsprodukter till mig för att testa! Jag fick Purito Mighty Bamboo Panthenol Cream (100 ml) and the Purito Wonder Releaf Centella Serum Unscented (60 ml).

#LYKOINFLUTESTER #PURITO

Om du vill veta mer om produkten pÄ djupet, kolla den officiella
PURITO SEOUL  account👇:

https://purito.com/

HÀr kan du köpa Purito Seoul-produkter. Besök LYKO SVERIGES WEBBPLATS och kolla efter deras BLACK WEEK PROMO!  #LYKOINFLUTESTER x Black Weeks

https://lyko.com/

JOIN & SELL YOUR PHOTOS 👉 https://submit.shutterstock.com/?rid=296930346

SÄ lÄt oss prata om produkterna jag fick, ska vi??

För er som inte vet vad detta mÀrke Àr:  Purito Seoul Àr ett modernt koreanskt varumÀrke som hÀmtar inspiration frÄn koreanska ingredienser och kultur.

Inspired by the Korean word 정화
“Purification”, the “PURI” in our name signifies
our dedication to sourcing the finest,
pure ingredients from diverse regions of Korea.

The ‘To (㜟)’ in PURITO is derived from the Chinese
character for “Earth or Soil,”
symbolizing our deep-rooted connection to
the planet Earth and its community.

LÅT OSS BÖRJA MED:

* Mighty Bamboo Panthenol Cream 100 ml Art nr: 2576-134-0080

FuktkrÀm med 10 % panthenol som hjÀlper till att skydda och stÀrka hudbarriÀren! Panthenol ger direkt Äterfuktning, drar till sig och behÄller fukt i hudskikten. Kombinerad med hudvÀnliga ingredienser som niacinamid, squalane och Centella Asiatica-extrakt har den hÀr krÀmen exceptionellt mjukgörande effekt pÄ huden och gör den slÀt samt förbÀttrar regelbundet hudhÀlsan. KrÀmgeléig konsisten. Parfymfri. Panthenol, Àven kallat pro-vitamin B5, Àr bÄde uppmjukande och fuktbevarande med exceptionella, fuktgivande fördelar. HjÀlper till att stÀrka hudbarriÀren och ger skydd mot miljöpÄverkan. En högpresterande ingrediens som lugnar huden och ger omedelbar lindring till rodnad och irritation. Niacinamid Àr en form av B3-vitamin som har flera olika fördelar som behÄller hudens Äterfuktning och till och med skyddar huden mot miljöpÄverkan. HjÀlper Àven till att skonsamt balansera oljeproduktion och inflammatoriska reaktioner, samt stötta hudbarriÀren och förbÀttra strukturen. Squalane utvunnen frÄn 100 % sockerrör hjÀlper till att direkt Äterfukta huden och lÄsa in fukt. Boostar elasticiteten, ger nÀring, lugnar och slÀtar ut huden. Squalane hjÀlper till att stötta cellförnyelsen och minskar uppkomsten av fina linjer. Denna vÀxtbaserade, veganska ingrediens förbÀttrar hudens hÀlsa genom att lugna rodnad och hudirritation. Centella Asiatica-extrakt ger antioxidanta fördelar med lugnande egenskaper som hjÀlper till att reducera inflammation, sÀrskilt pÄ aknebenÀgen, kÀnslig hud. Det har förmÄgan att reparera och bibehÄlla en frisk barriÀrfunktion genom att öka hudens motstÄndskraft. Centella Asiatica-extrakt förbÀttrar Àven hudens elasticitet och lindrar hudtorrhet.





Till att börja med har jag blandhy som vÀxlar med Ärstiderna, torr och flagnande pÄ vintern, fet pÄ sommaren. Jag har anvÀnt denna krÀm i ungefÀr en vecka nu, och jag tycker att den Àr ganska Äterfuktande. Den liknar en gelkrÀm men med en rikare och tjockare konsistens. Den appliceras smidigt in i huden och har ingen stark doft heller, vilket jag uppskattar. TyvÀrr, Àven om det Àr vÀldigt Äterfuktande, tycker jag att den Àr lite tung och tjock pÄ min hud. Den lÀmnar ocksÄ en lite klibbig film som stannar i ansiktet. Jag hatar den inte, men jag Àr inte galen i den dÀr klibbiga kÀnslan. Klibbigheten dröjer kvar ett tag, och det tar ett par minuter för huden att absorbera det, och du kan fortfarande kÀnna den Àven efter flera timmars anvÀndning.

PĂ„ grund av det föredrar jag att anvĂ€nda den som en nattkrĂ€m sĂ„ att jag inte behöver ta itu med klibbigheten under dagen. SĂ„ jag kommer förmodligen att ge den mer tid att vĂ€xa pĂ„ mig, och jag Ă€r ganska sĂ€ker pĂ„ att den kommer att fungera bĂ€ttre under de kallare mĂ„naderna eftersom den Ă„terfuktar mitt ansikte bra. PĂ„ den ljusa sidan ger den dĂ€r klibbiga filmen dig en tillfĂ€llig glĂ€nsande/glasig glödeffekt đŸ€— om du gillar dessa effekter kommer du definitivt att Ă€lska den hĂ€r krĂ€men.

Stort plus för att ha ett förseglat förpackningsrör som gör att du kÀnner dig sÄ tillfreds med att produkten Àr vÀl sÀkrad och frÀsch.

Sammantaget Àr det en mycket tjock, mycket Äterfuktande krÀm som Àr bra om du har vÀldigt torr hud som jag, definitivt vÀrt ett försök, men om du Àr benÀgen för akne eller redan har fet hud, kanske du vill övervÀga att anvÀnda den eftersom dess tjocklek potentiellt kan tÀppa till dina porer.

* Wonder Releaf Centella Serum Unscented 60 ml Art nr: 2576-117-0060

Centella unscented serumet Àr skapat för kÀnslig hud och Àr utan eteriska oljor. Med en hög koncentration av extrakt frÄn Centella Asiatica, hjÀlper serumet till att lugna, balansera och lindra din stressade och kÀnsliga hud. Ceramider stÀrker din huds barriÀr, förhindrar fuktförlust och skyddar mot miljöpÄverkan. Panthenol arbetar för att lugna, reparera och berika din hud med antioxidanter som bekÀmpar oxidativ stress och frÀmjar en motstÄndskraftig hud. Vid varje anvÀndning fylls din hud med hyaluronsyra för volym och peptider för anti-aging egenskaper.




Jag har anvĂ€nt Purito Centella Serum i en vecka nu, och Ă€n sĂ„ lĂ€nge gillar min hud den verkligen. Jag anvĂ€nder den nĂ€stan som ett ansiktsvatten efter att jag har tvĂ€ttat mitt ansikte, och jag Ă€lskar hur lĂ€tt den Ă€r och hur underbar den kĂ€nns pĂ„ min hud. Jag kĂ€nde en lĂ€tt stickande kĂ€nsla nĂ€r jag applicerade den direkt pĂ„ en aktiv finne, men den var hanterbar och bleknar nĂ€r den torkat. Min hud kĂ€nns slĂ€tare, och mina porer ser mĂ€rkbart mer raffinerade ut – visst finns de kvar, men definitivt mindre synliga Ă€n tidigare. Även om jag mĂ€rkte att den Ă„terfuktande effekten inte varar lĂ€nge, SĂ„ du kommer vilja kombinera den med en bra Ă„terfuktande krĂ€m efterĂ„t 👍.

Serumet har en gelliknande, transparent konsistens som blir vattnig nÀr du sprider det över ansiktet. Jag gillar att den Àr oparfymerat, Eftersom vissa serum har en ganska stark, onaturlig lukt tycker jag. Den hÀr, jag kan inte lukta nÄgot alls plus att det inte finns nÄgra klibbiga rester efter applicering, vilket jag verkligen uppskattar.

Serumet kommer i en liten transparent pumpflaska, vilket gör det enkelt att dispensera och lÄter dig se exakt hur mycket produkt som finns kvar i flaskan. Sammantaget Àr jag mycket nöjd med den hÀr produkten. Jag rekommenderar den definitivt som en del av en hudvÄrdsrutin om du söker ett lugnande och lÀtt serum.

För mig har alla produkter en underbar. Jag ska definitivt ta en titt pĂ„ deras andra utbud av hudprodukter. On the other note: Jag fick ocksĂ„ en liten teststorlek av Clinique Double serum. Tack Lyko för alla godsaker du har skickat till mig. Jag Ă€r sĂ„ nöjd med alla produkterna och de Ă€r verkligen anvĂ€ndbara den kommande vintersĂ€songen och jag kommer definitivt att anvĂ€nda den till sista droppen. Återigen tack sĂ„ mycket Lyko!

Har du testat koreansk hudvÄrd tidigare?

Want to join influenster and get your own Voxbox?
Join now here: 👉 https://www.influenster.com/r/2551246

Want to earn extra income from posting online? Be an affiliate -magpost & share ka lang sa social media mo at kikit aka na.
Sign up here: https://invol.co/cl8ic5b

Amazon wish list👉:  CLICK HERE

♄ BUY in LAZADA Together Lights Up the Moment : Up to 17% OFF + FREEBIES worth 1499

👉https://invol.co/cl589iq
👉 https://invol.co/cl2k12o

♄ Would you like to shout me a cup of coffee
Buy Me A Coffee

🍭SUBSCRIBE ka na please 🙂 libre lang namn hihi Salamat :âŹ‡ïž
https://www.youtube.com/channel/Kyutipie_Misay
https://www.youtube.com/channel/Kyutipie_Misay

DISCLAIMER: This post contains affiliate links, which means I may receive a small commission for clicks and purchases made. Items shown here or in videos are either won in a giveaways or sent for free/collaborations in exchange for my honest opinion and review, unless otherwise stated. All opinions are honest and my own!

I hope you all enjoyed watching my video and if you did please don’t forget to tap my back with BIG like 👍 and subscribe if you haven’t yet.

PLease leave comment down below. I would be happy to read it all ..💜💋




đŸŒŒSupport donationđŸŒŒ

Running a blog & Youtube takes a lot of time, money and effort. Become a part of a selfless patron by buying me a coffee ☕ or sponsoring a post is really a big help! Your support is highly appreciated and it really means a lot to me. I DO Thank you 🙂

Get Ready for Fashion Week!
Flat $100 Off Top Brands.
Use Code: FW100

☀ YOU CAN FOLLOW ME sa Social Accounts KO:
INSTAGRAM:  https://www.instagram.com/mitchhy2002/
TWITTER: https://twitter.com/mitchhy2002 
https://mitchhy2002.com/
https://mitchhy2002.blogspot.se/





********************************************************************

I’m open for product reviews/ sponsorship/ ads and collaborations etc. please email me at:  MITCHHY2002@GMAIL.COM

********************************************************************

☀ What Equipment I used:
Camera : Canon G7x markII
Software Editor: Adobe Premiere ProCC-2015
Thumbnail Editor: https://www.befunky.com/

❀ See you on my next video ko po 😉
Take care mmmwuah! ❀
********************************************************************